Yönetim işlevini hayata geçiren bireylerin iyi birer yönetici olabilmeleri için hangi yeteneklerin gerekli olduğu iş dünyasındaki günlük tartışmalarda sıklıkla irdelenmekte ve yönetim alan yazını üzerine çalışan araştırmacılar tarafından da ilgiyle incelenmektedir. Yaşamın her anında değişim, rekabet ve ekonomik sorunlarla baş etmek durumunda olan işletmelerin başarısı bilgili, donanımlı yöneticilerin varlığına ve onların yönetim yeteneklerine bağlıdır.
Yönetsel yetkinlik, yöneticilerde var olması gereken, örgütsel ve bireysel performansın ortaya çıkmasına yardımcı olan bilgi, beceri, tutum, davranış, yetenek ve diğer kişisel özelliklerdir. Yönetsel nitelikler sektöre, iş koluna, yönetici kademesine ve işletmeye göre farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, yönetsel yetkinliklerde yöneticilerin içinde yer aldıkları ve gelişimlerini sürdürdükleri örgütsel yapılar temelinde de farklılıklar görülebilir.
Yapılan gözlemler ve araştırmalar yönetici yetkinliğinin örgütsel yapı tarafından doğrudan etkilendiğini göstermektedir. Yönetsel yetkinlik tek başına kişilerin kendilerini geliştirip geliştirememesiyle ilgili bir olgu değildir. Yöneticilerin yetkinliği, bireylerin çalıştıkları işletmelerin örgütsel yapılarından ve bu yapıların kurumsallaşma derecelerinden büyük ölçüde etkilenir. İşletme başarısı üzerinde doğrudan etki sahibi olması nedeni ile örgütsel yapı - yetkinlik ilişkisi incelenmesi gereken bir konu özelliğini kazanmıştır. Yöneticilerin yetkinlik düzeyindeki farklılıklar her geçen yıl işletmeler arasında giderek daha da önemli bir rekabet unsuru haline gelecektir.
Bu kitabın son bölümünde, örgütsel yapı - yönetsel yetkinlik ilişkisini belirlemeye yönelik olarak geliştirilen ölçüm araçlarına yer verilmiştir. Ölçekler, kavramsal yapılara ve alt boyutlarına ilişkin yürütülen araştırma sonucunda oluşturulmuştur. İlgili ölçüm araçlarından faydalanarak farklı sektörlerde ya da işletmelerde sizler de konuya ilişkin değerlendirmelerinizi yapabilirsiniz.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786057604088
Yayın Tarihi :2019-04-05
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :344
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : M. Çağrı Pehlivanoğlu
İlgili Eserler